Forum dyskusyjne
Działasz? Napisz!
Kontakt
Informacje kulturalne
Patronaty DK
Ambasador DK
KONKURS
ostatnia aktualizacja: wtorek, 18 listopada 2008 godz. 11:52

Ambasador Doliny Kreatywnej – laureaci


Marianna Czyżak – zdobywczyni tytułu Ambasadora Doliny Kreatywnej

Mieszka w Kliczkowie Małym w woj. łódzkim, jest opiekunką miejscowej biblioteki. Jej pierwszy sukces w pracy z dziećmi przyniósł rok 1994 – wówczas na I Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Sieradzu prowadzona przez nią grupa z Kliczkowa wygrała konkurs spektaklem „Wszystko dla mamy”. Od tego czasu do kliczkowskiej biblioteki przychodziło z entuzjazmem i uśmiechem coraz więcej młodych ludzi. Jeszcze tego samego roku z inicjatywy Pani Marianny powstał Młodzieżowy Amatorki Teatr „Kameralny” skupiającą młodzież gimnazjalną, licealną i studentów. Oba zespoły zaczęły bardzo szybko zdobywać nagrody i wyróżnienia na przeglądach i festiwalach, m.in. w Sieradzu. Zduńskiej Woli i Łodzi.

Oprócz pełnienia obowiązków bibliotekarza i opiekunki grupy, kliczkowska Ambasador Doliny Kreatywnej współreżyseruje wszystkie spektakle. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pasji na spektakle wystawiane w Domu Strażaka przychodzą niemal wszyscy mieszkańcy Kliczkowa Małego i okolic – często okazuje się, że dla publiczności brakuje miejsc siedzących! Oprócz działalności na rzecz lokalnej społeczności Pani Marianna organizuje wyjazdy, wycieczki do pobliskich miejscowości i gmin, a także angażuje się wraz ze swoją grupą w Spotkania Teatralne we Wróblewie. Jej inna ważna inicjatywa do organizowane corocznie w Kliczkowie „Dni Dziecka”.

Jej ciepły stosunek do dzieci i młodzieży sprawił, że zaczęto nazywać ją Ciocią Marylką. Wszelkie imprezy i zajęcia organizowane przez Ciocię skupiają wokół kliczkowskiej biblioteki coraz liczniejszą grupę młodych i twórczych ludzi. W towarzystwie Pani Marianny można nie tylko twórczo działać, ale również porozmawiać o swoich problemach czy podzielić się radością z sukcesów – wszyscy wiedzą, że Ciocia Marylka z życzliwością będzie słuchać, w razie potrzeby doradzi i pomoże w wyborze szkoły lub pracy. To właśnie na przecięciu sztuki i codziennych ludzkich spraw powstał spektakl „Za wszystko trzeba płacić” mówiący o problemach młodzieży takich jak narkomania, brak tolerancji czy równość. Wystawiano go w szkołach podstawowych i gimnazjach w gminach Brzeźnio, Brąszewice i Wróblew.

Jeden z laureatów Doliny Kreatywnej w dziedzinie animacja kultury i wychowanek Pani Marianny, Mateusz Konieczny, pisze: „Panią Mariannę Czyżak poznałem w sierpniu 2004 roku. W Kliczkowie Małym zostałem przyjęty bardzo ciepło i życzliwie. Działania, które realizuje Pani Marianna, są godne podziwu, wszyscy mieszkańcy darzą ją szacunkiem. Nie jest zwykłą animatorką kultury. Ciocia Marylka to dobry duch, który chce, aby młodzież nie siedziała pod sklepem albo na przystanku PKS, piła piwo lub paliła papierosy. Gdyby znalazło się więcej takich osób jak Ciocia Marylka, z pewnością żyłoby się nam znacznie lepiej”.


Adam Ejnik – zdobywca tytułu Ambasadora Doliny Kreatywnej

Mieszka w Żurominie. Z wykształcenia polonista, z zawodu nauczyciel w miejscowym Gimnazjum nr 1, który miłość do języka ojczystego chce przekazać swoim uczniom. Nie jest jednak zwykłym nauczycielem, podobnie jak do zwykłych nie należą jego lekcje. Jest mistrzem nastroju – co dzień odkrywa jakiś element, który mógłby wpleść w lekcje. Bywa, że uczniowie podczas zajęć śmieją się do rozpuku – na przykład na lekcji poświęconej pisaniu zabawnych opowiadań – bywa, że czują strach, jak podczas lekcji na temat „Hobbita” ilustrowanej muzyką z filmu „Władca Pierścieni”, kiedy wszyscy wyobrażali sobie, jak wygląda Mroczna Puszcza...

Jest bardzo popularny wśród uczniów, wielokrotnie był typowany na opiekuna samorządu szkolnego. Ogromną sympatią darzą go również rodzice – we wrześniu wielu prosi dyrekcję szkoły, żeby ich dziecko trafiło do klasy, której wychowawcą jest Pan Adam. Organizuje mnóstwo wycieczek, integracyjne ogniska, obozy, również jego godziny wychowawcze nie należą do godzin straconych. Jego uczniowie, którzy ukończyli Gimnazjum, zawsze są związani ze szkołą i często ją odwiedzają.

Żuromiński Ambasador Doliny Kreatywnej od siedmiu lat dużo czasu i energii poświęca gazetce szkolnej, którą prowadzi. Właśnie dzięki niej uczniowie po raz pierwszy mogą spotkać się z teatrem, malarstwem czy literaturą. Każde zajęcia to zagadka, na rozstrzygnięcie której uczestnicy czekają, a także cenna nauka, jak radzić sobie z mnóstwem redakcyjnych problemów. Ważna część pracy redakcji to wycieczki i mini-akcje, takie jak udział w warsztatach literackich i dziennikarskich czy wizyta w stołecznym teatrze. „Nigdy nie zapomnę pikniku zorganizowanego przez redakcję na korytarzu szkolnym, wspólnego picia przez słomkę, kabaretu i wielu innych wydarzeń, które pojawiały się prawie każdego dnia” – pisze Agata Grzywińska, jedna z wychowanek Pana Adama i laureatka konkursu Doliny Kreatywnej z dziedziny animacja kultury w sezonie 2006/2007.

Gimnazjalna gazeta prowadzona przez Pana Adama może pochwalić się osiągnięciami konkursowymi – zdobyła II nagrodę w konkursie organizowanym w 2003 roku przez tygodnik „Newsweek”, III nagrodę oraz nagrodę indywidualną (Pismaka Roku dla Agaty Grzywińskiej) w konkursie Forum Pismaków w 2006 roku.

Ze spotkań redakcyjnych wyrosła również idea grupy, która realizowałaby projekty kulturalne w Żurominie. Pan Adam niczego swoim wychowankom nie narzucał, pomagał tylko im się rozwijać i przezwyciężać kolejne problemy. Efektem wspólnych działań było jak do tej pory wiele projektów dotyczących m.in. historii, dziennikarstwa, teatru i fotografii. „Nasze działania przenikają się wzajemnie, ale jesteśmy świadomi, że bez naszego opiekuna nie udałoby się nic. O nim zazwyczaj nie słychać. Ona ma najmniej zdjęć, bo zazwyczaj to on nam je robi. I to on zawsze nadstawia głowę, kiedy coś jest nie tak” – dodaje Agata Grzywińska.

Pan Adam to również zapalony brydżysta, Mistrz Polski tej dyscypliny z 2006 roku. Z grą spotkał się na studiach, teraz stara się nią zarazić młodzież – prowadzi kółko brydżowe, jedno z nielicznych w polskich szkołach.


Jerzy Pisowacki – zdobywca tytułu Ambasadora Doliny Kreatywnej

Mieszka w Zręcinie na Podkarpaciu, jest emerytem, kapitanem jachtowym i prezesem Fundacji „Akapi”. Stale współpracuje ze szkołami artystycznymi w regionie (w Krośnie, Rzeszowie, Jarosławiu, Tarnowie oraz w słowackim Svidniku), organizuje wystawy oraz międzynarodowe plenery i warsztaty malarskie i czerpania papieru dla utalentowanych uczniów.

Jego podstawowa aktywność to jednakowoż fundowanie stypendiów dla młodych twórców. W ciągu pięciu lat swojej działalności wsparł w ten sposób m.in. Roberta Kutę, zdobywcę I nagrody Doliny Kreatywnej w konkursie plastycznym w sezonie 2007/2008. Co ważne, sześcioro spośród stypendystów Fundacji „Akapi” rozpoczęło studia artystyczne, a dwoje kolejnych – maturzystów – planuje się na nie wybrać.

Ambasador Doliny Kreatywnej ze Zręcina propaguje również twórczość w dziedzinie tkaniny artystycznej – stale współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury w Bytomiu przy organizacji Festiwalu Tkaniny Dzieci i Młodzieży „Silezjany”. Prowadzi także działalność charytatywną, wspierając materiałami plastycznymi i surowcami tkackimi Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, udziela także pomocy artystom poszkodowanym w wyniku zdarzeń losowych.

Jerzy Pisowacki jest także animatorem kultury angażującym się w działania lokalne o wymiarze europejskim. Jest pomysłodawcą i współinicjatorem Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna”. W 2008 roku odbędzie się już piąta edycja Festiwalu. Jego wyjątkowe zaangażowanie we wspieranie młodych artystów przejawia się także w fundowaniu nagród za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi oraz w corocznym regionalnym konkursie „Obraz, Rysunek, Grafika, Rzeźba Roku” w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych.

„Możemy dużo pisać o działaniach Pana Jerzego, lecz nic nie zastąpi bezpośredniego, pełnego sympatii spotkania z nim i korzystania z jego bogatej wiedzy o sztuce” – piszą Marta Łabuda i Magda Mach, jedne z wychowanek Ambasadora. „Dzięki Fundacji «Akapi» wiele osób z naszej szkoły mogło rozwijać swój talent i zdolności. Między sobą żartujemy, że Pan Jerzy nawet na bezludnej wyspie działałby społecznie” – dodają.

Robert Kuta z kolei pisze o swoim opiekunie tak: „Stypendium i szereg wystaw zorganizowanych przez Fundację «Akapi» były dla mnie ogromnym wyróżnieniem i mocno dopingowały mnie do dalszej pracy. Obecnie jestem studentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spotykając na swojej drodze artystycznej Pana Jerzego, który pomaga młodym twórcom, człowiek bardziej optymistycznie patrzy na świat, także świat sztuki, wierzy i ma nadzieję na osiągnięcie swoich celów. Praca Pana Jerzego na rzecz młodych twórców stanowi duży wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki. Z takich osób powinniśmy brać przykład i wspierać je w dalszych działaniach. Jestem dumny i szczęśliwy, że spotkałem Pana Jerzego Pisowackiego”.


Marta Szadowiak – zdobywczyni tytułu Ambasada Doliny Kreatywnej

Mieszka w Gdańsku. Od najmłodszych lat związana z pomorską kulturą. Edukację muzyczną zakończyła na Szkole Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, uzyskując w 1999 roku tytuł zawodowy muzyka instrumentalisty ze specjalizacją w zakresie gry na skrzypcach. W latach 1996–2000 była gdańską korespondentka międzynarodowego czasopisma studenckiego „Pod Wiatr”, w którym publikowała artykuły promujące kulturę regionu i nie tylko. Odbyła liczne staże dziennikarskie, m.in. w TVP Gdańsk.

Od 1999 roku pracowniczka Integracyjnego Klubu Artystycznego „Winda”, w którym była odpowiedzialna za public relations, a także koordynowała projekty muzyczne. W 2000 roku została chórzystką Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Współtworzyła sukcesy chóru m.in. na II Olimpiadzie Chóralnej w Korei Południowej w 2002 roku. Doświadczenie zawodowe i predyspozycje organizacyjne zadecydowały o szybkim powierzeniu jej funkcji kierownika organizacyjnego i Prezesa Zarządu Zespołu. Wówczas zakończyła pracę w IKA „Winda” i rozpoczęła długoletnią współpracę z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”.

Dzięki jej pracy animacyjnej Chór zdobywał laury zarówno na krajowych, jak i zagranicznych festiwalach i konkursach. Gdańskie korzenie zespołu są podkreślane dzięki Marcie Szadowiak każdorazowo w materiałach promocyjnych zespołu i w jego repertuarze. Chór często wykonuje utwory kompozytorów gdańskich, a sama jego „gdańskość” jest przez śpiewaków wyraźnie podkreślana.

Kierowana przez Martę grupa twórcza prowadziła też aktywną działalność koncertową na terenie Gdańska i Pomorza – zespół daje średnio około 40 koncertów rocznie. Ambasador Doliny Kreatywnej z Gdańska ma na koncie również takie sukcesy organizacyjne, jak powołanie do życia z jej inicjatywy „Międzynarodowe Spotkania Chóralne”, które w 2004 roku znacząco wzbogaciły wejście Polski i Gdańska do zjednoczonej Europy, realizacja przedsięwzięcia pt. „Różne oblicza dźwięku” w ramach II Bałtyckiego Festiwalu Nauki, a także Muzyczna Unia Młodych – wymiana chóralna pomiędzy miastami partnerskimi Gdańskiem i Bremą.

Od 2005 roku Marta Szadowiak jest kierownikiem Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”, w ramach którego intensywnie i skutecznie promuje twórców wywodzących się z gdańskiej uczelni. Dzięki jej zaangażowaniu ACK UG „Alternator” rozwinęło skrzydła, zwiększyło liczbę działających w nim grup z 10 do 25 i stało się wiodącym w mieści centrum aktywności kulturalnej i kulturotwórczej studentów. Gdańska Ambasador realizuje swoją misję kierowania „Alternatorem” we współpracy z kulturalnymi organizacjami lokalnymi, regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi, pracując przy realizacji blisko 200 przedsięwzięć rocznie.

Marta Szadowiak nieustannie poszerza swoją wiedzę i podwyższa kwalifikacje w zakresie animacji kultury i zarządzania kulturą poprzez uczestnictwo w konferencjach i seminariach, kursach i szkoleniach, a także dzięki pracy nad rozprawą doktorską pisaną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Warto podkreślić fakt, że jako jedyna Polka została zakwalifikowana do udziału w lipcu 2004 roku w szkole letniej renomowanego Międzynarodowego Centrum Zarządzania Kulturą w Salzburgu.


Piotr Wlizło – zdobywca tytułu Ambasadora Doliny Kreatywnej Mieszka w Żurominie, jest pracownikiem Żuromińskiego Centrum Kultury, współzałożycielem i opiekunem Młodzieżowej Grupy Inicjatyw Twórczych Tatanka2.

Pierwszy z projektów, który zrealizował z grupą, to Szkoła Młodych Wilków, tygodniowy obóz warsztatowy, który dla wielu z uczestników był pierwszym kontaktem z kulturą Indian i świetną nauką samodzielności. Od 2006 roku Szkoła jest organizowana corocznie. Jego pomysłem była również antynarkotykowa akcja „Ćpanie mnie nie jara”, podobnie jak koncert „Narkotyki zagłuszają rytm muzyki”. Żuromiński Ambasador Doliny Kreatywnej był również bohaterem filmu dokumentalnego Irka Dobrowolskiego pt. „Tańczący z dragami”, w którym doskonale widać jego ogromną i niedającą się przecenić pracę z ludźmi, którzy wpadli w sidła narkotyków. W opinii wielu młodych Żurominian Piotr ma rzadką odwagę w poruszaniu najtrudniejszych tematów, ciągle jeszcze stanowiących tabu.

Inne sukcesy Ambasadora Doliny Kreatywnej jako opiekuna młodzieży to m.in. pięcioletnia animacja działań grupy break dance, która powstała podczas warsztatów „Rozrusznik – czyli reaktywacja życia kulturalnego w mieście”, profesjonalny pokaz mody w Żurominie, w którym modelkami były miejscowe dziewczęta, antologia poezji miejscowych twórców pt. „Papilarnie” i jej kontynuacja pt. „Papilarnie – kolejny odcisk”, organizacja wyjazdu survivalowego „Śladami natury” oraz pokazu fireshow wraz z warsztatami. Piotr nauczył również pisać żuromińską młodzież projekty kulturalne i z dużą skutecznością ubiegać się o dotacje.

Cudownym dzieckiem Piotra okazał się również teatr „Przepona”. Teksty na jego potrzeby zaczął pisać Zbigniew Izdebski, znany pedagog, rozpoczęła się seria konkursowych wyjazdów i nagród, TVP nakręciła również reportaż o działaniach teatru. Grupa teatralna po pewnym czasie zakończyła działalność, a jej członkinie zaczęły szukać spełnienia na szerszych wodach.

Ponadto Piotr jest od 1994 roku również wokalistą i gitarzystą zespołu Bambi, który ma na koncie płytę, niezliczone koncerty w całej Polsce i udział w wielu festiwalach, również charytatywnych.

Młodzi Żurominianie z otoczenia Piotra podkreślają jego niespożytą energię, niezwykłą umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, wyrozumiałość, cierpliwość i wielkie serce. Podkreślają, że jest nie tylko opiekunem ich twórczych działań, ale prawdziwym przyjacielem, który zawsze ich wysłucha i będzie służył pomocą i radą. „Dużo jeszcze można by o Piotrze napisać. Znamy go przecież dopiero kilka lat. I najwspanialsze jest uczucie, że jego historia wcale się nie kończy. Ona dopiero się zaczyna” – pisze Małgorzata Lemańska, jedna z członkiń Grupy Tatanka2.

akusztal

  WIĘCEJ W DZIALE  
Kiedy szukamy kandydatów??? 19.04.2007
 
Regulamin konkursu - pobierz dokumenty 19.04.2007
 
   

               


  Kontakt