Forum dyskusyjne
Działasz? Napisz!
Kontakt
Informacje kulturalne
Patronaty DK
Ambasador DK
KONKURS
ostatnia aktualizacja: czwartek, 25 czerwca 2009 godz. 10:56

O Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej PRZYSTANEK PaT pod hasłem „Jesteś potrzebny. Bądź wolny od nałogów. Staraj się pomagać innym!”


Impresariat programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Teatr” organizuje raz w roku, w okresie letnich wakacji, pięciodniową Ogólnopolską Akcję Profilaktyczną PRZYSTANEK PaT pod hasłem „Jesteś potrzebny. Bądź wolny od nałogów. Staraj się pomagać innym!”

Program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Teatr” zainaugurowany został 11 marca 2006 r. Do tej pory objął swoim działaniem 9 województw, a jego uczestnikami było łącznie ponad 50.000 osób (uczniowie gimnazjów, ich rodzice, przedstawiciele władz samorządowych, administracyjnych, oświatowych, organizacji pozarządowych oraz policjanci). Autorem programu jest insp. Grzegorz Jach. Inicjatywa została wpisana do Banku Dobrych Praktyk rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

CELE PROGRAMU

1. Zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
2. Inspirowanie rodziców młodzieży szkolnej do potrzeby pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki narkotykowej.
3. Komunikowanie oraz inicjowanie przez Policję wspólnoty działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej.

Program „PaT” realizowany jest w pięciu obszarach:

DZIAŁANIE (PaT/M i PaT/R) Działanie PaT polega na przeprowadzeniu spotkania kierowanego do jednego z wymienionych adresatów :
• GRUPA RODZICÓW – działanie PaT/R
• GRUPA MŁODZIEŻY – działanie PaT/M

Wyraźne zróżnicowanie grup wynika z jednoznacznie odmiennego sposobu komunikowania się z adresatem.

W grupie PaT/R spotkanie rozpoczyna się spektaklem „Dzwonek”, po którym prowadzona jest dyskusja z rodzicami. Celem dyskusji jest ukazywanie konsekwencji braku czasu, który rodzice lub prawni opiekunowie powinni poświęcać dziecku. Pokazanie w spektaklu mechanizmu zachęcania młodzieży przez młodzież do brania narkotyków, winno uczulać rodziców i przekonywać ich do potrzeby stałej i bardziej wnikliwej obserwacji zachowań otoczenia rówieśniczego własnego dziecka.

W grupie PaT/M spotkanie otwiera ankieta badawcza dotycząca zjawiska zagrożenia narkomanią w konkretnej szkole, której uczniowie są adresatami programu. Kolejną częścią spotkania jest dyskusja z młodzieżą, z udziałem zaproszonych obserwatorów. Działanie to kończy spektakl teatralny „Blackout”, którego dramatyczny finał powinien wyzwolić silne emocje wśród młodych widzów pozostawiając ich z obrazem śmierci młodego człowieka – ich rówieśnika, zniewolonego przez narkotyki.

Spektakle edukacyjno-profilaktyczne do programu PaT są autorstwa Grażyny Małkowskiej – pedagoga szkolnego z Warszawy:
„Dzwonek” – prezentowany w programie PaT/R.
Pokazuje on przeciętną, niepatologiczną rodzinę, w której rodzice uwikłani w swoje problemy nie mogą się porozumieć. W domu przepełnionym konfliktem wyrasta syn – uczeń gimnazjum (postać pozytywna), który mimo swoich starań nie radzi sobie z nauką i nie otrzymuje oczekiwanej pomocy ze strony rodziców. Taką pomoc deklarują dealerzy narkotyków jako sposób na łatwą naukę. Spektakl kończy się nadzieją i kolejną szansą na odbudowywanie dobrych relacji w rodzinie.

„Blackout” – prezentowany jest w programie PaT/M.
Dwa światy, dwóch braci pokazują drogę prowadzącą do uzależnienia się od narkotyków oraz rozpaczliwą i bezradną chęć pomocy. Spektakl kończy się śmiercią starszego brata i pozostawieniem pytań wobec tych, którzy nie zdołali go uratować.

INFORMACJA
Zadaniem programu PaT w tym obszarze, oprócz pokazywania działań bieżących jest przede wszystkim tworzenie BAZY DANYCH na stronie internetowej programu www.pat.policja.gov.pl W bazie danych umieszczane są kontakty do autorów (osób i instytucji) podobnych działań, które w profilaktyce wykorzystują film, dramę lub teatr. Baza uwzględnia także informacje jak i od kogo pozyskać scenariusz do przedstawienia profilaktycznego z uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego ZAiKS.

EDUKACJA
Program PaT obejmuje także inicjatywę prowadzenie debat w ramach konferencji naukowej poświęconej przeciwdziałaniu zjawiskom patologii społecznej wśród młodzieży szkolnej. Gospodarzem II debaty planowanej w czerwcu 2009 roku będzie Akademia Podlaska.

CERTYFIKAT „Wspiera nas PaT”
Program PaT wspiera na terenie całego kraju działania edukacyjno-profilaktyczne, które zawierają w sobie łącznie trzy elementy:
1. cel z obszaru profilaktyki,
2. bezpośredni bądź pośredni udział Policji,
3. użycie narzędzi sztuki (zwłaszcza teatru)
Najcenniejsze inicjatywy otrzymują certyfikat „Wspiera nas PaT”

AKCJA
Oferta programowa Akcji skierowana jest do młodych wolontariuszy, którzy przez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej, wykraczając swoimi inicjatywami daleko poza krótki czas trwania Przystanku.

Czas PRZYSTANKU PaT wypełniają bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów: teatralne, wokalne, literackie, plastyczne (performance), tańca klasycznego, tańca nowoczesnego, tańca towarzyskiego, tańca ludowego, dziennikarskie, iluzjonistyczne, techniczne (dźwięk i światło), visage’u i charakteryzacji, krótkofalarskie, a także warsztaty profilaktyczne oraz rozmowy filozoficzne. Prezentowane są spektakle teatrów młodzieżowych z całej Polski i koncerty zaproszonych wykonawców. Premiera musicalu profilaktycznego, widowisko plenerowe „By służyć wartościom” czy koncert Jarosława Chojnackiego – to tylko niektóre z tegorocznych atrakcji Przystanku.

Akcja rozrasta się bardzo dynamicznie: w 2006 r. PRZYSTANEK PaT gościł w Miłomłynie k. Ostródy (100 uczestników), w 2007 r. w Nidzicy (250 uczestników), w roku 2008 przeniesiony został z Warmii i Mazur na Mazowsze – do Płocka (ponad 500 uczestników).

IV PRZYSTANEK PaT odbędzie się w dniach 6-10 lipca 2009 roku w miejscowości Miętne k. Garwolina.

Dodatkowych informacji udziela rzecznik programu PaT – Katarzyna Krakowiak, tel. 022-601-17-26.

akusztal

  WIĘCEJ W DZIALE  
   

               


  Kontakt