Forum dyskusyjne
Działasz? Napisz!
Kontakt
Informacje kulturalne
Patronaty DK
Ambasador DK
KONKURS
ostatnia aktualizacja: czwartek, 27 marca 2008 godz. 15:55

Przegląd regionalny FAMA 2008 - GDYNIA


Nie sposób zliczyć twórców, którzy pojawili się w czasie kilkudziesięciu lat istnienia Festiwalu na jego scenach. Od FAMY zaczynali karierę, tu stawiali swoje pierwsze artystyczne kroki. Formuła Festiwalu ulega naturalnym modyfikacjom, odzwierciedlającym zawsze aktualne preferencje, potrzeby i nastroje młodych artystów, a także stan ducha młodego pokolenia.

FAMA niesie dwa ściśle związane nurty – warsztatowy oraz prezentacyjny. Zasadą stało się powierzanie merytorycznej odpowiedzialności za poszczególne warsztaty wybitnym fachowcom – pedagogom i autorytetom artystycznym. Udział w części warsztatowej to nie tylko prezentacja przygotowanych wcześniej produkcji artystycznych i doskonalenie ich pod okiem ekspertów, ale przede wszystkim tworzenie całkiem nowych jakości artystycznych, których premierowa prezentacja odbywa się w trakcie Festiwalu.

Organizatorem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej jest Zrzeszenie Studentów Polskich przy współpracy z uczelniami, samorządami i organizacjami studenckimi.

Cele przeglądu FAMA w Trójmieście.

Zadaniem przeglądu regionalnego jest promocja idei festiwalu oraz umożliwienie prezentacji wszystkim chętnym zgłaszającym się do konkursu z regionu pomorskiego. Co roku w tym przedsięwzięciu udział bierze kilka tysięcy studentów z pomorskich uczelni. Do eliminacji za każdym razem zgałsza się kilkuset studentów, co świadczy o niesłychanym potencjale twórczym młodzieży akademickiej. Chcielibyśmy, aby udział w tych eliminacjach był szczególnym przeżyciem dla młodych artystów i jednocześnie możliwością dla trójmiejskiej publiczności na poznanie nowych, wschodzących talentów.
Głównym celem przeglądu jest wyłonienie najwybitniejszych i najciekawszych młodych artystów, którzy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w wielkim finale festiwalu FAMA w Świnoujściu latem 2008 roku.
Zamierzeniem organizatorów gdyńskiego przeglądu FAMY jest zaakcentowanie obecności przedstawicieli pomorskiego świata artystycznego w Świnoujściu. Pragniemy pokazać, iż trójmiejska młodzież nie tylko konsumuje sztukę ale również ją tworzy i wyznacza jej nowe kierunki. Trójmiasto zawsze miało swój charakter. Chcemy go pokazać całej Polsce na FAMIE.

Jury

W gronie Jury zasiadać będą znane ogólnokrajowe jaki i regionalne autorytety z dziedziny kultury i sztuki oraz osoby związane z Festiwalem FAMA.

Głowna nagroda jest zaproszenie na finał ogólnopolski Festiwalu FAMA do Świnoujścia latem 2008 r., zaś główną nagrodę pieniężną, w wysokości 4.000 zł, ufundował samorząd województwa pomorskiego.

Goście przeglądu FAMA 2008 w Trójmieście:



Sambal

Żywiołowy zespół perkusyjny grający brazylijskie rytmy karnawałowe - samba batucada oraz samba reggae. Grupę tworzą muzycy tworzący potężną brazylijską maszynę perkusyjną, czyli orkiestrę grającą batucadę. Ekspresja tego rytmu nie pozostawia nikogo obojętnym, wciągając w wir tańca i dobrej zabawy. Takie właśnie reakcje publiczności towarzyszą występom grupy na licznych festiwalach, paradach i koncertach. Zespół grał m.in. na: Festiwalu Artystów Ulicy w Szczecinie, Karnawałach Kultur w Berlinie i Hamburgu 2006, Festiwalu NonStopSamba we Wrocławiu. Oprawę wizualną zespołu stanowią kolorowe stroje oraz oryginalne instrumenty brazylijskie. Zaletą tych instrumentów jest ich duża głośność i mobilność, co pozwala na występy akustyczne połączone np. z paradą wraz z publicznością.

Samba Axe Bahia Show

Samba Axe Bahia Show jest formacją taneczną, która specjalizuje się w pokazach gorących i niezwykle żywiołowych tańców brazylijskich. To jedyna brazylijska grupa tańcząca sambę karnawałową w Polsce, prezentuje oryginalne i niezwykłe kolorowe karnawałowe show. Mieli przyjemność współpracować z gwiazdami polskiej estrady przy projektach telewizyjnych, między innymi: Taniec z Gwiazdami (jedyny zaproszony do show zespół ), Idol (edycja II, III), MTV on the beach, Ciao Darwin, Europa da się lubić, Kawa czy Herbata, Pytanie na Śniadanie, Miasto Kobiet).
Samba Axe Bahia Show gwarantuje niepowtarzalne, pełne ruchu i szalonych emocji widowisko taneczno-muzyczne. W swoim repertuarze zespół posiada wiele układów choreograficznych, którymi potrafi zainteresować, rozbawić i roztańczyć każdą publiczność. Oryginalne, kolorowe, bogato zdobione stroje sprowadzane są prosto z wyjątkowej pracowni w Brazylii.



Levity

Zespół tworzy kontrabasista i dwóch kompozytorów. Po dodaniu pianisty i perkusisty otrzymamy typowe trio, grające nietypową muzykę. Nie ma co ukrywać, blisko im do jazzu. Jednak chwytliwe melodie, połamane rytmy, żywiołowa improwizacja oraz niekontrolowane wybuchy liryzmu tworzą oryginalną całość – niecodzienną w formie i neurotyczną w treści.
Wykonują przede wszystkim własne kompozycje. Oprócz autorskiego programu grają również własną muzykę do niemego filmu Fritza Langa „Metropolis”. W 2007 roku wystąpili z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Marzeny Diakun w Concerto da Camera autorstwa Jerzego Rogiewicza.
Skład zespołu:
Jacek Kita – fortepian,
Piotr Domagalski – kontrabas,
Jerzy Rogiewicz – perkusja.



Mama Selita

Mama Selita to warszawski zespół grający drapieżny i energetyczny funk. Brzmienie zespołu nawiązuje do stylistyki muzyki lat 70-tych z silnymi wpływami reggae i hip-hop'u. Muzycy tworzący zespół przyznają się do czerpania od artystów takich jak James Brown, Parliament-Funkadelic, Tower of Power, Prince, czy Jamiroquai.
Mama Selita działa od 2005 roku. Do tej pory, zespół zagrał około 100 koncertów w całej Polsce, samodzielnie lub jako support artystów takich jak Krzysztof Ścierański, Dżem, Pudelsi, Reni Jusis, Goya, Abradab, Indios Bravos, Patrycja Markowska, De Mono i Kazik. Na każdej scenie, na której pojawia się Mama Selita, pojawia się również niesamowita energia i żywiołowość.
Skład:
Igor Seider – wokal
Grzegorz Stańczyk – gitara
Herbert Makuch – bas
Piotrek Wroniecki – gitara
Mikołaj Stefański – perkusja



HOMOXYMORONOMATURA – L.U.C i RAHIM

Projekt dwóch wyjątkowych osobowości polskiej fonografii L.U.C (KANAŁ AUDYTYWNY) i RAHIMA (PAKTOFONIKA, POKAHONTAZ, MAXFLO). Album nominowany m.in. do Fryderyków wielokrotnie uznano za ponadczasową produkcję dzięki czemu artystom udało się pozyskać środki i zrealizować z rozmachem wyjątkowy performens – odważne przedsięwzięcie jakiego jeszcze w polskim Hip – hopie nie było.
Merytorycznie projekt to dalszy ciąg psychologicznej opowieści o człowieku, którą artyści zapoczątkowali poruszającym różne środowiska utworem pt. 2 pokoje.
Oto dialog na temat bakterii Homo Sapiens widzianej z perspektywy kosmosu oparty na znanej z niedefiniowalności muzyce L.U.C. To jeden z pierwszych projektów łączący trip-hop, hip-hop, dub i nu jazz z orkiestrą.
Zgodnie z filozofią 4 galaktyk L.U.Ca, koncert przeplata ze sobą eksperymentalnie cztery dziedziny sztuki. Bogatą instrumentalną muzykę, wielokrotnie już docenianą lirykę artystów pod postacią abstrakcyjnego psychoportretu cywilizacji XXI wieku, ze starannie przygotowanymi wizualizacjami i teatrem – w formie freestylowej Pantomimy Radomira Pioruna.
To także jeden z pierwszych koncertów w Polsce powiązany ze streetartem.
Równiez w Trójmieście przy okazji koncertu, w związku z pojawieniem się bakterii homo sapiens, pomniki jako symbole najlepszych ludzkich wartości przyodziewane są w maski chirurgiczne.
Skład zespołu:
Wokale i teksty - L.U.C & RAHIM,
Skrzypce – Olga Kwiatek
Wiolonczela - Bożena Rodzeń-Jarosz,
altówka - Rafał Zalech,
Instrumenty dęte - Adam Lepka, Grześ Pastuszka
gramofony - Dawid Szczęsny,
wokalizy - Maria Peszek i Justyna Antoniak,
kotły, talerze, wibrafon - Miłosz Rutkowski, wizualizacje – TOYO.



Ivent Tektura

"Grupa nieudolnych ale zmilitaryzowanych cyrkowców-oszustów" Malownicza, hałaśliwa i multitwórcza trupa w konwencji cyrkowej przemieszcza się po mieście za pomocą samodzielnie skonstruowanego wozu cyrkowego, platformy mobilnej, napędzanego przez człowieka osła, powodując niebywały rozgłos za pomocą tub. W skład trupy wejdą m.in.: kuglarz, atleta, kobieta z brodą, człowiek guma, handlarz relikwiami, magik, treser dzikich zwierząt. Grupa cyrkowa będzie zapewniać rozrywkę dla wojska, występy dla żołnierzy. W ramach działań trupy odbędą się m.in.: akcja budowy wózka, przejazdy taboru-wózka przez miasto wraz z pokazami sztuk i umiejętności, akcja propagandowa, rozwożenie wózkiem ulotek nawołujących do obalenia generała 3 wojny i udania się na FAMĘ oraz ogłoszenie o licytacji wózka, zianie ogniem, freak show, występy śpiewacze, teatralne, pokazy kuglarskie i fireshow dla żołnierzy, wystrzeliwanie żywych pocisków - żywa proca, zaglądanie w paszcze LWa, akcje wojenne - powołanie cyrkowców do wojska, ostrzeliwanie wroga, symulacja ataku torpedowego, działko przeciwlotnicze na wozie, konkursy i quizy z nagrodami dla ludności wewnątrz wózka - randka w ciemno, pokazy magii, żywa taryfa - przewożenie wózkiem mieszkańców Trójmiasta, alternatywny transport miejski, salon krzywych luster i zdeformowanych figur woskowych, nieudolne pokazy akrobatyczne, lekcje gimnastyki dla mieszkańców i akrobatów, przerobienie wózka cyrkowego na wóz bojowy i ostrzeliwanie statków wojennych, bieżące reagowanie akcjami na zmieniający się bieg wydarzeń FAMY.



Dolina Kreatywna jest patronem medialnym ogólnopolskiego festiwalu FAMA 2008

akusztal

  WIĘCEJ W DZIALE  
   

               


  Kontakt